29 Ağustos 2013 Perşembe

Düğün Müziği Canlı Müzik (Orkestra) Mı Olmalı Dj Mi?

Gelinlik, damatlık, davetiyeler, gelin arabası, süslemesi, organizasyonu, davetliler, düğünün yapılacağı yer gibi olmazsa olmazları bir yana düğünlerde seçimi en zor konulardan biridir "Müzik" seçimi. Sizin bu en özel gününüzde misafirlerinizi eğlendirebilecek tek şey müziktir unutmayın! Düğününüzü gerçekleştireceğiniz mekanın temasına göre kısmen de olsa şekillenir bu konu ancak düğün sizin düğününüz, gece sizin geceniz! Hangi seçimi yaparsanız yapın işinin üstadı, tecrübeli insanlarla çalışın, referanslarını isteyin. Eğer gerekiyorsa yaptığı organizasyonda bizzat gidip görün. Lafı daha fazla uzatmadan düğün müziği için "Canlı Müzik" (Orkestra) mı yoksa "DJ" mi konusuna açıklık getirelim:


DJ Performansının

Olumlu (+) YönleriSon yıllarda özellikle konsept düğünlerde oldukça moda olmaya başlayan Dj'ler bu işi yavaş yavaş devralmaya başladılar. Maliyet açısından orkestraya göre daha cazip fiyatlar sunulmakta ve beklentilerin üzerine çıkan profesyonel DJ'lerle çalışmalısınız. Doğru kişiyi bulursanız en mutlu gününüz emin olun rüyalar gecesine dönüşecektir. Sonuçta düğün gününüzde yüzlerce davetli olacak ve her birinin kendine özel biz müzik ve kültür anlayışı olacaktırHer misafirin beklentilerini karşılayacak şekilde ortamı yönetmelidir. Profesyonel müzisyenler her bir konuğunuzun halinden iyi anladıkları ve bir çok ortama ve kitleye ayak uydurabildiklerinden emin olun. DJ'lere yada orkestralara, repertuarlarında bulunmayan ve çalmakta zorlanacakları şarkılar için ısrarcı olmayın, eğer bütçeniz yetiyor ise orkestra ile beraber bir de dj ile çalışın. Özel isteklerinizi bir usb yada cd'ye çekerek müzisyenlere yardımcı olabilirsiniz dj konuya hakim olacağından dolayı aksi bir durumlarla karşılaşmazsınız. Böylelikle hem canlı müzik dinlemenin tadına varacak, hem de istekleriniz tam sizin istediğiniz şekilde yerine gelmiş olacaktırAsla müzik konusunda geceyi tamamiyle yönlendirmeye kalkmayın. Müzik bir kompozisyon gibidir. İşi profesyonellere bırakıp giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini kendi tecrübeleriyle yönetmeleri sizin akıbetiniz için daha hayırlıdır. Mesela misafirleriniz yemeklerini yerken hareketli müzik çalmaya istemek saçmalık olacaktır. Saat saat onlara ne yapacağını söylemektense genel hatlarıyla düğünün gidişatını bildirin, bırakın hangi saatte ne çalacaklarına onlar karar versinler. Şu da unutulmamalıdır ki görüşmüş olduğunuz DJ'e kendi orkestrası (Bu 3 kişilik bir grup olabilir) ile gelmesi halinde fiyatın ne kadar olacağını sorarsanız emin olun bütçenizi daha da rahatlatacaktır.

Olumsuz (-) YönleriKulüp Dj’liği ve Organizasyon Dj’liği çok farklı konulardır, kulüplerde performans gösteren Dj’ler genellikle düğünlerde vasatı aşamadadır. Her müzik tarzında olduğu gibi DJ'lerinde kendi tarzları vardır. (Trance, House gibi) Minimum 2 yıl düğün dj tecrübesi olan biri ile çalışın. Şarkıların hepsi farklı sanatçılara ait olduğunu düşünürsek bütünlük sağlamak orkestraya göre işi daha zordur. DJ'in yaptığı geçişlerle bu sorunu tecrübesiyle ortadan kaldırması kaçınılmazdır.Canlı Müzik (Orkestra)'nın

Olumlu (+) YönleriOrkestra demek gümbür gümbür canlı müzik demektir. Eğer tecrübeli müzisyenlerle çalışırsanız canlı müziğin yerini hiçbir şey tutamaz. Deneyimli müzisyenler düğününüzün uyum içinde olup olmadığını kontrol edip düğün atmosferine göre şarkılarını seçebilir ve seslendirebilirler. Orkestra kiralamanız sizlere şu kolaylıkları sağlar; sevdiğiniz istek şarkıları çaldırabilir, orkestrayla birlikte sahnede yer alabilir ya da çılgınlar gibi eğlenebilirsiniz. Orkestralara, repertuarlarında olmayan ve çalmakta zorlanacakları şarkılar için ısrarcı olmayın bütçeniz yeterse biraz önce de belirttiğimiz gibi mutlaka orkestra + DJ ile çalışın.

Olumsuz (-) YönleriOrkestra tutmak bütçenizi zorlayabilir. Her enstrüman ekstra ücret demektir. Müzisyenler kişi başı ücret söylerler ve grup kalabalıklaştıkça ücret de artar. (Şunu belirtmeden geçmeyelim orkestra ne kadar kalabalık olursa performans ve eğlence o kadar da yüksek olur) Solist, ışık sistemi ve ses sistemi derken rakam birkaç bin liradan on binlerce liraya çıkabilir. Hemen hemen her tarzda müziğin yer alacağını düşünüyorsanız, her telden çalacak bir grup bulmanız zor olabilir. Her orkestra genellikle belli bir müzik türüne yoğunlaşır. Düğün konsepti üzerine uzun yıllar çalışmış kişileri tercih etmelisiniz.

Evlilikleriniz ve eğlenceniz umarım daima güzel geçer.

Saygılarımla...


Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...